Budapest, Magyarország — Puskás Aréna
A többi rendező tagállam picit óvatosabb volt nálunk, Magyarország ugyanis az egyetlen a rendező országok közül, amely 100 százalékos kapacitás mellett kívánja megtartani az itt rendezett mérkőzéseket. Nem is csoda ez, a 2019-ben átadott stadion 67 000 néző befogadására alkalmas,a jegyek jó része pedig már rég elkelt. Ehhez azonban nem csak fiaink remek teljesítménye járult hozzá…
- Magyarország – Portugália
- Magyarország – Franciaország
- Portugália – Franciaország
- Nyolcaddöntő
Hanem a halálcsoport is, amelybe akarva – akaratlanul is kisorsolták a magyar válogatottat. Három csoportmérkőzést fog megrendezni a Puskás Aréna, ezek rendre a Magyarország – Portugália június 15-én, Magyarország – Franciaország június 19-én és a Portugália – Franciaország június 23-án. A világ legjobb csapatai vonulnak fel tehát Budapesten. Természetes, hogy az EB 2020 helyszínek közül számunkra ez a legkedvesebb.
London, Egyesült Királyság — Wembley Stadion
Talán könnyű szívvel nevezhetjük a londoni Wembley stadiont az UEFA kedvenc stadionjának. Itt rendezték a Bajnokok Ligája döntőjét 2011-ben (Barca – Man Utd 3-1) és 2013-ban (Bayern – Dortmund 2-1) is, valamint itt fogják rendezni 2023-ban is. A Wembleyből sosem elég, és ezt az itt rendezett EB meccsekből is láthatjuk.
- Anglia – Horvátország
- Anglia – Skócia
- Csehország – Anglia
- Nyolcaddöntő: A1 – C2
- Nyolcaddöntő: D1 – F2
- Elődöntő
- Elődöntő
- Döntő
Anglia mindhárom csoportmérkőzését itt fogja játszani, rendre a horvátok, a skótok és a csehek ellen. Ezt követően a tervek szerint egyetlen nyolcaddöntő lett volna itt, de végül átvettek egyet Dublintól, akik kivették magukat az EB 2020 helyszínek közül. A torna vége pedig Londonban játszódik: mindkét elődöntő, és a döntő is a Wembleyben lesz.
Nem kell tehát 2024-ig várni arra, hogy egy UEFA által rendezett torna döntőjét a Wembleyben nézhessük végig. A stadion egyébként 90 000 nézőt tud befogadni. A tervek szerint minimum 25% mehet majd be az Európa-bajnokság alatt, ami 22 500 nézőt jelent.
München, Németország — Allianz Arena
Adja magát, hogy München a 75 000 férőhelyes Allianz Arénával jelentkezik az EB 2020 helyszínek közé. A Bayern München stadionjában könnyedén érezheti majd magát otthon a német válogatott, amelynek gerincét szintén a Bayern játékosai adják majd. Ezen előnyüket sajnos a mieink ellen is kamatoztathatják majd, hiszen a németek elleni csoportmeccsünk nem a Puskás, hanem az Allianz Arénában lesz.
- Franciaország – Németország
- Portugália – Németország
- Németország – Magyarország
- Negyeddöntő
A franciák, a portugálok és a magyarok elleni csoportmeccsek után egy negyeddöntős mérkőzést is végig szurkolhatnak majd a németek. Az előzetes tervek szerint minimum 14 500 néző szurkolhat majd a német válogatottnak,ami egyébként a teljes kapacitás nagyjából 19 százaléka.
Róma, Olaszország — Stadio Olimpico
A németekhez hasonlóan az olaszok is minden egyes meccsüket hazai környezetben játszhatják. Az AS Roma stadionja, a Stadio Olimpico fog otthont adni ezen meccseknek. A csoportban Olaszország ellenfelei Törökország, Svájc és Wales, akik pontosan ebben a sorrendben érkeznek majd. Olaszország alapból is esélyes lenne, de a hazai pálya még inkább mellettük fog szólni.
- Törökország – Olaszország
- Olaszország – Svájc
- Olaszország – Wales
- Negyeddöntő
A teltházat persze a taljánok sem merték bevállalni. A Stadio Olimpico 72 000 férőhellyel rendelkezik, az EB alatt 25 – 45 százalékos kapacitás mellett fog működni. Pontos számot majd az elkövetkezendő napokban, illetve folyamatos egyeztetéseket követően fognak közölni. A három csoportmeccs után egyébként egy negyeddöntő is lesz Rómában.
Sevilla, Spanyolország — Estadio La Cartuja
Sevillában két nagy focicsapat van: az FC Sevilla, és a Real Betis. Utóbbi stadionja az Estadio Benito Villamarin, előbbié pedig a Ramón Sánchez Pizjuan. Nem lett volna meglepő, ha ezen stadionok egyike került volna az EB 2020 helyszínek közé, a helyzet azonban nem így alakult, Sevillában az Estadio La Cartuja stadiont választották.
- Spanyolország – Svédország
- Spanyolország – Lengyelország
- Szlovákia – Spanyolország
- Nyolcaddöntő: B1 – A/D/E/F 3
Ez egy atlétikai stadion, 1999-ben építették az Atlétikai Világbajnokságra. Azóta várat magára hogy egy újabb nemes sorozat kapjon itt helyet. Ennek jött most el az ideje. A római mintát követve Spanyolország is 25 – 45 százalék közötti kapacitással fog vendégeket fogadni. Ezen számok pontos alakulása majd az Eb előtti napokban fog kiderülni. Sevillában egyébként a spanyol válogatott három mérkőzése mellett nyolcaddöntőt rendeznek majd.
Amszterdam, Hollandia — Johan Cruijff Arena
A Johan Cruijff Arena Hollandia legnagyobb stadionja. Leggyakrabban itt játszik a holland válogatott, és hát ez ország legnagyobb csapatának, az Ajax Amszterdamnak is az otthona. A létesítmény 1996-ban épült fel, és 55 000 néző tud teltház esetén mérkőzést nézni itt. Erre azonban nem lesz lehetőség, hiszen ahogy az EB 2020 helyszínek többségében, úgy Hollandiában is 24 – 45 százalékon fog működni a kapacitás.
- Hollandia – Ukrajna
- Hollandia – Ausztria
- Észak-Macedónia – Hollandia
- Nyolcaddöntő: A2 – B2
Hollandiának kijár az a privilégium, ami a mieinknek nem: mindhárom mérkőzésüket otthon játszhatják majd. Így Amszterdamban fogadja az Oranje előbb Ukrajna, majd Ausztria, aztán pedig Észak-Macedónia válogatottját. Ezt követően pedig még egy nyolcaddöntős mérkőzés is lesz itt. Az A csoport második helyezettje fog összecsapni a B csoport második helyezettjével.
Baku, Azerbajdzsán — Bakui Olimpiai Stadion
Azerbajdzsán nem túl nagy meglepetésre ezúttal sem jutott ki az Európa-bajnokságra. Ez azonban az UEFA újszerű húzásának köszönhetően végre nem jelenti azt, hogy EB nélkül maradnak az azeriek. Sőt! A bakui stadion látott már egyébként klasszis csatákat: 2019-ben itt rendezték meg az Európa Liga döntőjét. Akkor a Chelsea könnyedén verte meg az Arsenal együttesét a messzire röptetett városi derbin. Nem meglepő, hogy az EB 2020 helyszínek közé is bekerült.
- Wales – Svájc
- Törökország – Wales
- Svájc – Törökország
- Negyeddöntő
A 69 870 fő befogadására alkalmas stadion 50 százalékos telítettséggel fog működni az Európa-bajnokság ideje alatt. Wales, Svájc és Törökország válogatottak fogják itt játszani csoportmérkőzéseiket, ezt követően pedig egy negyeddöntőnek is otthont ad majd Azerbajdzsán fővárosa.
Bukarest, Románia — Bukaresti Nemzeti Aréna
Csak Azerbajdzsán és Románia azok az EB 2020 helyszínek, amelynek csapata nem jutott ki a tornára. Így a román szurkolók nem szurkolhatnak saját csapatuknak. Azért hogyha a szívünkre tesszük a kezünket, mi is bátran kimondhatjuk, hogy nem a Bukarestben rendezett mérkőzések fognak a leginkább lázba hozni minket, ahol Ausztria, Észak-Macedónia és Ukrajna fogja itt játszani a csoportmeccseit.
- Ausztria – Észak-Macedónia
- Ukrajna – Észak-Macedónia
- Ukrajna – Ausztria
- Nyolcaddöntő: F1 – A/B/C 3
Lesz még persze egy nyolcaddöntő is majd szomszédos országunkban. Azt az F csoport győztese (tehát Franciaország, Portugália, Németország vagy Magyarország) fogja vívni az A, a B vagy a C csoport harmadik helyezettjével. A Bukaresti Nemzeti Aréna egyébként 55 000 férőhelyes. 25 – 45 százalék közötti kapacitást adtak meg előzetesen.
Koppenhága, Dánia — Parken Stadion
A Parken Stadiont 1992-ben adták át, azóta ad otthont Koppenhága és Dánia büszkeségének, az FC Koppenhágának ez a stadion. A többihez képest nem túl nagy, sőt, az EB 2020 helyszínek közül az egyik legkisebb. Mindössze 38 000 néző befogadására alkalmas a létesítmény. Ráadásul a dánok is 25 – 45 százalék közötti kapacitási adatokat adtak meg, így 9 500 – 17 100 között alakulhatnak majd a koppenhágai nézőszámok.
- Dánia – Finnország
- Dánia – Belgium
- Oroszország – Dánia
- Nyolcaddöntő: D2 – E2
Dánia Finnországgal, Belgiummal és Oroszországgal került egy csoportba. Mindhárom mérkőzését otthon játsszák majd a dánok. A csoportkör befejezését követően pedig a nyolcaddöntőben is megörvendeztethetik a dán futball szurkolókat Euórpa legjobbjai, hiszen a D és az E csoportok máasodik helyezettjei még játszanak egyet a Parkenben a legjobb nyolcba kerülésért.
Glasgow, Skócia — Hampden Park
Szintén nem a leghatalmasabb EB 2020 helyszínek közé tartozik a Glasgow-i Hampden Park sem, habár koppenhágai “vetélytársánál” azért lényegesen nagyobb. A Celtic Glasgow stadionja 51 866 néző befogadására alkalmas. A változatosság kedvéért ők is 25 – 45 százalék közötti számot adtak meg kapacitásukra.
- Skócia – Csehország
- Horvátország – Csehország
- Horvátország – Skócia
- Nyolcaddöntő: E1 – A/B/C/D 3
A skót válogatott óriási meneteléssel kijutott a 2020-as Európa-bajnokságra. Jutalmul játszhatnak is két mérkőzést hazai közönség előtt. Az ősi rivális angolokkal azonban Londonban kell majd összecsapniuk. A harmadik (időrendben második) Glasgow-i csoportmérkőzés a Horvátország – Csehország lesz. Majd még egy nyolcaddöntő is lesz itt. Abban az E csoport győztese játszik majd az A, a B, a C vagy a D csoport harmadik helyezettjével.
Szentpétervár, Oroszország — Szentpétervári Stadion
Az eredeti tervek szerint Írország is ott lett volna az EB 2020 helyszínek között. Dublinban rendeztek volna a többi városhoz hasonlóan három csoportmérkőzést, és egy nyolcaddöntőt. Utóbbit a londoni Wembley, előbbi hármat pedig a Szentpétervári Stadion vette át az utolsó utáni pillanatokban. A stadion 68 000 néző befogadására alkalmas, de csak 50%-os kapacitáson fogják működtetni.
- Belgium – Oroszország
- Lengyelország – Szlovákia
- Finnország – Oroszország
- Svédország – Szlovákia
- Finnország – Belgium
- Svédország – Lengyelország
- Negyeddöntő
Hozzánk hasonlóan az oroszok is csak két alkalommal léphetnek pályára hazai környezetben a csoportkör alatt, a Dánia elleni mérkőzésükre kénytelenek lesznek Koppenhágába utazni. Az orosz közönség azonban nem fog unatkozni, hiszen megnézhetik majd Lewandowskit, de a svéd és a szlovák válogatott is érkezik. Ráadásul egy negyeddöntőt is rendeznek Oroszországban.